Tradycje związane z obchodzeniem Świąt Bożego Narodzenia na Podhalu.

Tradycje na Podhalu pokazują bogactwo naszej kultury i wyjątkowość regionu. Boże Narodzenie w górach to wyjątkowy czas.

Dziś św. Łucji. Górole od downyk roków wrózyli pogode na cały rok. Jaki był 13 grudnia taki mioł być stycyń – i tak do Wilijyj. A potem od 25 grudnia od nowa coby potwierdzić wrózbe z 13 grudnia. Wrózyli tyz do połednia – takie miało być piyrse 10 dni, połednie to przepowiednia pogody na środek miesionca, a wiecór to wrózba na ostatnie dziesiyńć dni.
Od św. Łucje dziyń stajy siy coroz dłuksy bo „Świynto Łuco dnia przyruco”.
W tym dniu nie wolno było robić prania w rzece, bo groziło utonięciem.
Od św. Łucji należało rozpocząć robienie maleńkiego STOŁECKA, z którego w czasie PASTYRKI można było zobaczyć wszystkie czarownice.
Od dnia św. Łucji do Bożego Narodzenia należało odkładać w każdy dzień po jednym kawałku drewna. W Boże Narodzenie rozpalano z takiego drewna ogień i jeśli w tym czasie w domu pojawiła się jakaś kobieta, to był to znak, że para się ona czarami. Z tego też względu unikano w tym dniu odwiedzin.
W tym dniu panny wróżyły sobie przyszłe zamążpójście. Zrywały gałązkę z drzewa owocowego i jeśli zakwitła to był to znak, że dziewczyna wyjdzie za mąż w nadchodzącym roku.
Należało w tym dniu wstać przed wschodem słońca i przynieść źródlanej wody, którą kropiło się stajnię, by wypędzić z niej czarownice.
Święta Bożego Narodzenia na Podhalu są wyjątkowe, a my serdecznie zapraszamy do spędzenia ich z nami. To najbardziej rodzinne święta w roku, dlatego przygotowaliśmy dla naszych gości wiele atrakcji, przepyszną ofertę kulinarną – tradycyjną kuchnię regionalną bez glutenu oraz piękne, góralskie niespodzianki!
W Bezglutenowym Pensjonacie Moje Tatry zawsze opowiadamy gościom o tradycjach związanych z obchodzeniem Świąt Bożego Narodzenia na Podhalu.
W 2016 roku uczestniczyliśmy w nagraniu programu Ziarno, w którym opowiadaliśmy o podhalańskich tradycjach świątecznych. Koniecznie obejrzyjcie ten program telewizyjny o Świętach po góralsku na Podhalu nakręcony w Bezglutenowym Pensjonacie Moje Tatry.
Więcej informacji o tradycjach podhalańskich można znaleźć w ilustrowanym leksykonie gwary i kultury podhalańskiej Profesora Józefa Kąsia.
Elżbieta Porębska-Mędoń - góralka w stroju regionalnym