Tatry i okolice dla każdego: także dzieci i seniorów. Rezerwat Bór na Czerwonem obok lotniska w Nowym Targu

Rezerwat przyrody Bór na Czerwonem to godne polecenia miejsce z przepięknym punktem widokowym w Nowym Targu. Wystarczy przejechać 25 km od stolicy Tatr – Zakopanego.

Rezerwat przyrody Bór na Czerwonem to wyjątkowe miejsce w Nowym Targu, największego i najstarszego miasta regionu. Wybudowana ponad dziesięć lat temu ścieżka edukacyjna, przystosowana dla osób z niepełnosprawnościami, to ponad 400 metrów ubitej drogi oraz 170 metrów drewnianego podestu. Z tarasu widokowego na kopule torfowiska można podziwiać nie tylko Tatry i Gorce, ale również niespotykaną faunę i florę. Rezerwat ?Bór na Czerwonem? to część torfowisk Kotliny Orawsko-Nowotarskiej, objęta ochroną. Są one najcenniejszymi przyrodniczo obszarami torfowisk wysokich w Europie Środkowej. Jest to świetny pomysł na wycieczkę turystyczną dla każdego, zarówno dzieci, dorosłych, a także osób starszych. Trasa Rezerwatu Bór na Czerwonem to również wymarzone miejsce dla rowerzystów, a zimą dla osób uprawiających narciarstwo biegowe. Rezerwat Bór na Czerwonem zajmuje powierzchnię ok. 115ha.

Przeczytaj więcej o atrakcjach w Tatrach.

Las - Bór na Czerwonem - drewniany podest

Jak dostać się na Bór na Czerwonem?

Samochodem można podjechać na sam początek trasy turystycznej, natomiast dla niezmotoryzowanych cenna będzie informacja o kładce na potoku Biały Dunajec, która wyprowadzi nas na płytę lotniska w Nowym Targu. Jeśli dopisze nam szczęście w drodze zaobserwujemy podniebne akrobacje szybowców, ponieważ mieści się tam Aeroklub Nowy Targ. Ubita droga będzie wygodna nie tylko dla pieszych, ale także pojazdów osób niepełnosprawnych czy wózków dziecięcych.  Wzdłuż ścieżki obserwujemy tablice informacyjne, opisujące to niezwykłe miejsce, obecne tu gatunki roślin i zwierząt – wyjątkowych na skalę światową.

Bór na

Panorama Tatr – punkt widokowy w Nowym Targu

Las, a dokładniej sosnowy bór bagienny z wysokim poziomem stagnujących wód gruntowych, prowadzi nas do przepięknej panoramy Tatr. Po drodze mijamy martwe drewno i dowiadujemy się, że obecność martwych drzew jest gwarancją zdrowego i prawidłowo funkcjonującego ekosystemu. Jest to miejsce, w którym woda nie opada poniżej pół metra pod powierzchnię terenu.

Po wejściu na taras widokowy, jeśli dopisze nam pogoda i dobra widoczność, od lewej można zobaczyć Tatry Bielskie i Tatry Wysokie. Oprócz Tatr dostrzeżemy Gorce z Lubaniem. Naszym oczom ukaże się kopuła torfowiska z dominującą kosodrzewiną oraz sosna drzewokosa. Co ciekawe, sosna zwyczajna negatywnie wpływa na roślinność torfowiskową i jest usuwana m.in. poprzez tzw. obrączkowanie grubszych drzew.

Bór na Czerwonem - punkt widokowy

Po opuszczeniu tarasu i podestu z drewna kierujemy się na kolejną ścieżkę edukacyjną skręcając w lewo zgodnie z drogowskazem. Osoby, które nie znają terenu powinny wrócić tą samą drogą. Wracając ze skarpy można zobaczyć Biały Dunajec i najwyższy szczyt Gorców Turbacz.

Bór na Czerwonem - panorama Tatr

Koniecznie także przeczytajcie o wycieczce na Rusinową Polanę i o widokowym spacerze z Białego Dunajca z piękną panoramą Tatr.