
ZESPÓŁ 9 SIYŁ to grupa dziewięciu młodych i utalentowanych przyjaciół z Podhala (Biały Dunajec, Ciche, Kościelisko i Zakopane), która powstała ad hoc na potrzeby nagrania Programu „Ziarno” z TVP 1 a potem wspólnego kolędowania w Parafii św. Katarzyny w Warszawie. Młodzież od najmłodszych lat kultywuje tradycje zapoczątkowane przez dziadków i rodziców, którzy są cenionymi muzykami, śpiewakami a także instruktorami zespołów regionalnych na tym terenie.
Nazwa zespołu oznacza kwiat dziewięćsił - to stara góralska nazwa rośliny mającej w sobie 9 mocy, które dają człowiekowi 9 sił, a te z kolei są 9 razy silniejsze niż wszystkie inne zioła – nomen omen kapela składa się z czterech muzykantów, którzy szczycą się swoim rokiem urodzenia 1999.
W dziewięćsile znajduje się magicznie potrojony leczniczy iloraz mocy trzech światów: nieba, ziemi i piekła. Roślina ta nazywana jest też dziewięciosiłem, kąśliną, a przez dawnych zakonników, Osetkiem Najświętszej Marii Panny. Według starożytnych legend dziewięćsił powstał z łez Heleny, która została porwana i wywieziona do Troi przez Parysa. Symbolizuje wyzwolenie od grzesznego zachowania. Do dziś uważany jest przez wielu za symbol bardzo silnej więzi człowieka z niebem i ziemią. Motyw jest używany w zdobnictwie na Podhalu. Różnorodność charakterów i silne osobowości tworzących zespół przywodzi na myśl właśnie tę magiczną moc rośliny, czego namacalnym dowodem jest muzyka grana przez tę młodzież a także jej siła, energia, tradycyjne ale jednak indywidualne i niepowtarzalne brzmienie.
Płyty

Pierwszy dwupłytowy album "PRZY BETLEJEMSKICH HORAK” - „Góralskie kolędy i pastorałki" i "Śpiywanie i granie to uciecha świata", który został wyróżniony na Nowej Tradycji w Warszawie w najbardziej prestiżowym konkursie w Polsce w kategorii "FONOGRAM ŹRÓDEŁ 2016” za upowszechnianie tradycyjnego stylu gry na Podhalu. Nagrodę corocznie przyznaje Polskie Radio PRII.

„NOWYJ WIESNY PRZYSEŁ CAS” to drugi album zespołu składający się również z dwóch płyt. Pierwsza płyta to tradycyjne melodie podhalańskie. Na drugiej płycie prezentujemy tradycyjne śpiewy, muzykę związane z podhalańską kulturą pasterską oraz obrzędami m.in. wesele, śmierztecka i na sałasie - wszysko okraszone barwnymi opowieściami naszych kochanych babć.
W projekcie tym razem biorą udział nasi rodzice, rodzeństwo i dziadkowie, pochodzący z różnych stron Podhala – Biały Dunajec, Kościelisko, Ciche, Zakopane, Tylmanowa, Szczawnica i Niedzica. W programie wykorzystaliśmy fragmenty "Utworów scenicznych po góralsku" Jana Gutta Mostowego.
Konsultantem i zarazem specjalista w tej dziedzinie jest Andrzej Jakubiec - Kubosek z Cichego (tata Jaśka) - znany z prowadzenia zespołów i imprez folklorystycznych. Od strony muzycznej naszym wybitnym fachowcem jest Stanisław Michałczak (tata Jaśka), któremu powierzyliśmy kierownictwo muzyczne oraz opracowanie narracji do drugiej płyty - w 1997 roku dyrygował 200 osobową orkiestrą pod skocznią w Zakopanem, która grała Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II.
Pomysłodawcą i kierownikiem artystycznym projektu "Nowyj wiesny przyseł cas" jest Elżbieta Porębska – Mędoń (ciocia Oli i Pawła) - wydawca pierwszego albumu zespołu 9 SIYŁ "Przy betlejemskik horak" - znana m.in. z prowadzenia imprez i festiwali folklorystycznych oraz pensjonatu regionalnego Moje Tatry w Białym Dunajcu.
Druga płyta jest historią i równocześnie wyrazem hołdu złożonego naszym przodkom i kulturze pasterskiej, z której się wywodzimy. Jest też formą podziękowania naszym rodzicom, że nas ukierunkowali i zainteresowali wartościami ludowymi, które stały się naszą pasją.

Nagrody
W 2016 roku kapela zespołu została nagrodzona Srebrnym Zbyrkadłem w konkursie kapel na MFFZG w Zakopanem oraz zdobyła w kategorii młodzieżowej I miejsce w 41. Konkursie Muzyk Podhalańskik im. Tomasza Skupnia w Nowym Targu, w lutym 2017 roku kapela zwyciężyła w kategorii młodzieżowej XXXIII Muzykowania na Duchową Nutę w Czarnym Dunajcu, w kwietniu zostaliśmy laureatami Starej Tradycji na Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata w Warszawie, a w maju na XXV Przednówku w Polanach w Kościelisku dziewczyny zdobyły Złoty Polaniarski Zbyrcok w przeglądzie śpiewu pasterskiego, a muzykanci Złoty Polaniarski Zbyrcok w przegladzie muzyk im. Andrzeja Styrczuli-Maśniaka i Marka Łabunowicza- Mai.
Łukasz Kostecki jako solista wystąpił na Miedzynarodowym Festiwalu Piosenki Religijnej w Skaryszewie, gdzie otrzymał I miejsce i Nagrodę Specjalną za piosenkę o św. bracie Albercie.
W zeszłym roku wydaliśmy nasz pierwszy dwupłytowy album "Przy Betlejemskich Horak” - „Góralskie kolędy i pastorałki" i "Śpiywanie i granie to uciecha świata", który został wyróżniony na Nowej Tradycji w Warszawie w najbardziej prestiżowym konkursie w Polsce w kategorii "FONOGRAM ŹRÓDEŁ 2016” za upowszechnianie tradycyjnego stylu gry na Podhalu. Nagrodę corocznie przyznaje Polskie Radio PRII.
W konkursie kapel podczas 48. Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu wywalczyliśmy główną nagrodę, czyli „Złote Żywieckie Serce”!
W Czechach zespół został uhonorowany nagrodą Grand Prix „Putovna Cena” na XIX MFSF Jánošíkov Dukát w Rožnově pod Radhoštěm.
Bukowinie na 51 Sabałowych Bajaniach zespół został nagrodzony: I miejsce grupa śpiewacza w kat młodzieżowej – Karolina Cachro, Ola Dziedzina, Łukasz Kostecki i Weronika Waliczek, I miejsce solista na złóbcokak - Jasiek Michałczak .
Na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem grupa śpiewacza w składzie: Karolina Cachro, Ola Dziedzina i Weronika Waliczek otrzymały wyróżnienie.
Zespól wystąpił również na III Turnieju Muzyków Prawdziwych w Filharmonii Szczecińskiej, gdzie otrzymał następujące nagrody: I miejsce w tańcu solowym - Aleksandra Dziedzina i Łukasz Kostecki, I miejsce zespól śpiewaczy - Karolina Cachro, Ola Dziedzina, Łukasz Kostecki i Weronika Waliczek oraz wyróżnienie za śpiew solowy – Karolina Cachro.
Więcej o zespole, artystach i koncertach
na oficjalnej stronie WWWwww.9siyl.pl
oraz oficjalnym profilu na Facebook'u
