9 Siyl - kapela góralska

ZESPÓŁ 9 SIYŁ to grupa dziewięciu młodych i utalentowanych przyjaciół z Podhala (Biały Dunajec, Ciche, Kościelisko i Zakopane), która powstała ad hoc na potrzeby nagrania Programu ?Ziarno? z TVP 1 a potem wspólnego kolędowania w Parafii św. Katarzyny w Warszawie. Młodzież od najmłodszych lat kultywuje tradycje zapoczątkowane przez dziadków i rodziców, którzy są cenionymi muzykami, śpiewakami a także instruktorami zespołów regionalnych na tym terenie.

Nazwa zespołu oznacza kwiat dziewięćsił – to stara góralska nazwa rośliny mającej w sobie 9 mocy, które dają człowiekowi 9 sił, a te z kolei są 9 razy silniejsze niż wszystkie inne zioła ? nomen omen kapela składa się z czterech muzykantów, którzy szczycą się swoim rokiem urodzenia 1999.

W dziewięćsile znajduje się magicznie potrojony leczniczy iloraz mocy trzech światów: nieba, ziemi i piekła. Roślina ta nazywana jest też dziewięciosiłem, kąśliną, a przez dawnych zakonników, Osetkiem Najświętszej Marii Panny. Według starożytnych legend dziewięćsił powstał z łez Heleny, która została porwana i wywieziona do Troi przez Parysa. Symbolizuje wyzwolenie od grzesznego zachowania. Do dziś uważany jest przez wielu za symbol bardzo silnej więzi człowieka z niebem i ziemią. Motyw jest używany w zdobnictwie na Podhalu. Różnorodność charakterów i silne osobowości tworzących zespół przywodzi na myśl właśnie tę magiczną moc rośliny, czego namacalnym dowodem jest muzyka grana przez tę młodzież a także jej siła, energia, tradycyjne ale jednak indywidualne i niepowtarzalne brzmienie.


Płyty

Płyta 9 Siyl

Pierwszy dwupłytowy album „PRZY BETLEJEMSKICH HORAK? –  ?Góralskie kolędy i pastorałki”  i „Śpiywanie i granie to uciecha świata”, który został wyróżniony na Nowej Tradycji w Warszawie w najbardziej prestiżowym konkursie w Polsce w kategorii „FONOGRAM ŹRÓDEŁ 2016? za upowszechnianie tradycyjnego stylu gry na Podhalu. Nagrodę corocznie przyznaje Polskie Radio PRII.

Płyta 9 Siyl

?NOWYJ WIESNY PRZYSEŁ CAS? to drugi album zespołu składający się również z dwóch płyt. Pierwsza płyta to tradycyjne melodie podhalańskie. Na drugiej płycie prezentujemy tradycyjne śpiewy, muzykę związane z podhalańską kulturą pasterską oraz obrzędami m.in. wesele, śmierztecka i na sałasie – wszysko okraszone barwnymi opowieściami naszych kochanych babć.

W projekcie tym razem biorą udział nasi rodzice, rodzeństwo i dziadkowie, pochodzący z różnych stron Podhala ? Biały Dunajec, Kościelisko, Ciche, Zakopane, Tylmanowa, Szczawnica i Niedzica. W programie wykorzystaliśmy fragmenty „Utworów scenicznych po góralsku” Jana Gutta Mostowego. 

 Konsultantem i zarazem specjalista w tej dziedzinie jest Andrzej Jakubiec – Kubosek z Cichego (tata Jaśka) – znany z prowadzenia zespołów i imprez folklorystycznych. Od strony muzycznej naszym wybitnym fachowcem jest Stanisław Michałczak (tata Jaśka), któremu powierzyliśmy kierownictwo muzyczne oraz opracowanie narracji do drugiej płyty – w 1997 roku dyrygował 200 osobową orkiestrą pod skocznią w Zakopanem, która grała Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II. 

Pomysłodawcą i kierownikiem artystycznym projektu „Nowyj wiesny przyseł cas” jest Elżbieta Porębska ? Mędoń (ciocia Oli i Pawła) – wydawca pierwszego albumu zespołu 9 SIYŁ „Przy betlejemskik horak” – znana m.in. z prowadzenia imprez i festiwali folklorystycznych oraz pensjonatu regionalnego Moje Tatry w Białym Dunajcu.

Druga płyta jest historią i równocześnie wyrazem hołdu złożonego naszym przodkom i kulturze pasterskiej, z której się wywodzimy. Jest też formą podziękowania naszym rodzicom, że nas ukierunkowali i zainteresowali wartościami ludowymi, które stały się naszą pasją. 

Nasze płyty są do nabycia na naszym profilu na FACEBOOK’u, na stronie internetowej Podhalańskiego Serwisu Informacyjnego WATRA, na ALLEGRO oraz na Kiermaszach Sztuki Ludowej w Willi Czerwony Dwór w Zakopanem przy ulicy Kasprusie 27, w Gminnym Ośrodku Kultury Regionalnej w Kościelisku, w sklepach muzycznych w Nowym Targu przy ulicy Szaflarskiej oraz w Księgarni Muzycznej w Krakowie na Rynku Głównym 36. Zapraszamy.
9Sił "Przy betlejemskik horak"

Nagrody

W 2016 roku kapela zespołu została nagrodzona Srebrnym Zbyrkadłem w konkursie kapel na MFFZG w Zakopanem oraz zdobyła w kategorii młodzieżowej I miejsce w 41. Konkursie Muzyk Podhalańskik im. Tomasza Skupnia w Nowym Targu, w lutym 2017 roku kapela zwyciężyła w kategorii młodzieżowej XXXIII Muzykowania na Duchową Nutę  w Czarnym Dunajcu, w kwietniu zostaliśmy laureatami Starej Tradycji na Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata w Warszawie, a w maju na XXV Przednówku w Polanach w Kościelisku dziewczyny zdobyły Złoty Polaniarski Zbyrcok w przeglądzie śpiewu pasterskiego, a muzykanci Złoty Polaniarski Zbyrcok w przegladzie muzyk im. Andrzeja Styrczuli-Maśniaka i Marka Łabunowicza- Mai.

Łukasz Kostecki jako solista wystąpił na Miedzynarodowym Festiwalu Piosenki Religijnej w Skaryszewie, gdzie otrzymał I miejsce i  Nagrodę Specjalną za piosenkę o św. bracie Albercie. 

W zeszłym roku wydaliśmy nasz pierwszy dwupłytowy album „Przy Betlejemskich Horak? –  ?Góralskie kolędy i pastorałki”  i „Śpiywanie i granie to uciecha świata”, który został wyróżniony na Nowej Tradycji w Warszawie w najbardziej prestiżowym konkursie w Polsce w kategorii „FONOGRAM ŹRÓDEŁ 2016? za upowszechnianie tradycyjnego stylu gry na Podhalu. Nagrodę corocznie przyznaje Polskie Radio PRII.

W konkursie kapel podczas 48. Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu wywalczyliśmy główną nagrodę, czyli ?Złote Żywieckie Serce?! 

W Czechach zespół został uhonorowany nagrodą Grand Prix ?Putovna Cena? na XIX MFSF Jánošíkov Dukát w Rožnově pod Radhoštěm.

Bukowinie na 51 Sabałowych Bajaniach zespół został nagrodzony: I miejsce grupa śpiewacza w kat młodzieżowej ? Karolina Cachro, Ola Dziedzina, Łukasz Kostecki i Weronika Waliczek, I miejsce solista na złóbcokak – Jasiek Michałczak .

Na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem grupa śpiewacza w składzie: Karolina Cachro, Ola Dziedzina i Weronika Waliczek otrzymały wyróżnienie.

Zespól wystąpił również na III Turnieju Muzyków Prawdziwych w Filharmonii Szczecińskiej, gdzie otrzymał następujące nagrody: I miejsce w tańcu solowym – Aleksandra Dziedzina i Łukasz Kostecki, I miejsce zespól śpiewaczy – Karolina Cachro, Ola Dziedzina, Łukasz Kostecki i Weronika Waliczek oraz wyróżnienie za śpiew solowy ? Karolina Cachro.


Więcej o zespole, artystach i koncertach

na oficjalnej stronie WWWwww.9siyl.pl

oraz oficjalnym profilu na Facebook’u

9 Siyl - kapela góralska